سامرا

سامرا – عراق

Samarra - Iraq

سامرا (Samarra) مرکز استان صلاح‌الدین در عراق است و در شرق رودخانه دجله قرار دارد.

این شهر از شرق به کرکوک، از شمال به استان نینوا، از غرب به استان الانبار و از جنوب به بغداد (با شمال بغداد ۱۲۵ کیلومتر فاصله دارد) منتهی می‌شود.

جمعیتی بالغ بر ۳۴۸,۷۰۰ در این شهر ساکن هستند که به زبان عربی صحبت می‌کنند و ۷۰ درصد آن‌ها اهل تسنن و ۳۰ درصد شیعه هستند.

در سال ۲۲۱ هجری قمری در دوران حکومت معتصم عباسی فرزند هارون عباسی، پایتخت از بغداد به سامرا منتقل شد.

علت این انتقال، وجود عظیم سپاهیان ترکی بود که معتصم آنان را به خدمت گرفته بود و چون شهر بغداد ظرفیت این تعداد سرباز را نداشت و باعث مزاحمت مردم می‌شد، تصمیم گرفت تا جای مناسبی را در نظر بگیرد و سامرا را انتخاب کرد. وی آنجا را آباد کرد و دارالخلافه خواند و نظامیان ترک را در آن اسکان داد.

سامرا در دوران معتصم به اوج قدرت و آبادانی رسید و کاخ‌ها، گردشگاه‌ها، بازارها، مساجد و عمارت‌های عظیم در آن ساخته شد.

این شکوه و عظمت تا دوران معتمد عباسی (حکومت ۲۵۶ – ۲۷۹ق) ادامه داشت تا اینکه وی پایتخت را به بغداد بازگرداند.

پس از اینکه میرزای شیرازی در سال ۱۳۱۲ هجری قمری در سامرا درگذشت، شیعیان هم کم‌کم سامرا را ترک کرده و به سمت دیگر شهرهای شیعه‌نشین، به‌ویژه در جنوب عراق یعنی کربلای معلی و نجف اشرف کوچ کردند. بر همین اساس، سامرا آرام‌آرام به یک شهر سنی‌نشین تبدیل شد.

چند دهه پس از حکومت حزب بعث، تقریبا حضور شیعیان در سامرا به صفر رسید.

با این حال سامرا بین مسلمانان شیعه اهمیت مذهبی زیادی دارد، چرا که مدفن دو تن از امامان شیعه، امام حسن عسگری (ع) و امام علی نقی (ع) است.

این بقعه که قلب شهر امروزی را تشکیل می‌دهد در دوران زندگانی دو امام خانه مسکونی آنان بود و پس از شهادت در آنجا دفن شدند.

علاوه بر این، شیعیان معتقدند که مهدی موعود نیز در این شهر زاده شده ‌است.

دیدنی های سامرا عبارتند از: مسجد جامع سامرا از بناهای مهم شهر که مناره آن شهرت ویژه‌ای دارد، مسجد و حرم عسگریین حرم امام هادی (ع) و امام عسگری (ع) که مهم‌ترین مکان زیارتی شهر سامرا محسوب می‌شود.

مرقد مطهر نرجس خاتون همسر امام حسن عسگری و مادر مکرمه حضرت مهدی که قبر مطهر آن بانوی بزرگوار در پشت ضریح امام حسن عسگری (ع) قرار دارد، مرقد حکیمه خاتون دختر امام جواد که در پایین پا و چسبیده به ضریح عسگریین مدفون است.

قبر مطهر حسین بن علی الهادی، مرقد سید محمد (ع) فرزند بزرگوار امام علی النقی، قبر امامزاده محمد دری از نوادگان امام کاظم، سرداب مقدس که طبق روایات امام مهدی (عج) بارها در زمان حیات پدر و پس از آن در این مکان دیده شده‌ و علت نام‌گذاری این مکان به سرداب غیبت همین است و آرامگاه ابراهیم بن مالک اشتر.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن