ویزای شینگن

ویزا شینگن چیست؟

چرا منطقه شنگن وجود دارد؟

بسیاری از مردم به شما خواهند گفت که تاریخ شنگن به پیمان رم در سال ۱۹۵۷ بر می گردد،جایی که یکی از اهداف حذف همه موانع بین مردم اروپا بود.

در سال ۱۹۵۲،کشورهای نوردیک نروژ،سوئد،دانمارک و فنلاند با هم جمع شدند تا اتحادیه گذرنامه نوردیک را به توافق برسانند.این امر نیاز به داشتن گذرنامه هنگام سفر بین دو کشور را برطرف کرد.

دو سال بعد ، برای لغو مجوزهای کار تمدید شد ، بنابراین اگر می توانستید در یک کشور کار کنید ، می توانستید در کشور دیگری کار کنید. ایسلند بعداً ، در سال ۱۹۶۶ پیوست.

مرزهای داخلی موانع مصنوعی بین مردم و تجارت ایجاد می کند.

از بین بردن موانع به افزایش انسجام اجتماعی و کاهش پتانسیل درگیری کمک می کند. از این رو حرکت آزاد مردم یکی از اهداف اصلی اروپا در پیمان رم بود.

متأسفانه،جلب رضایت مردم با آن خیلی آسان نیست.

مشکلات فنی وجود دارد – به عنوان مثال “چگونه نظم و قانون حفظ می شود؟” و همچنین برطرف کردن اصطکاک های فرهنگی و سیاسی.

بنابراین ،حوالی سال ۱۹۸۵ بود که پنج کشور در اروپا – بلژیک،فرانسه،آلمان غربی،هلند و لوکزامبورگ – در شهر شنگن در لوکزامبورگ جمع شدند و در مورد چگونگی شروع این روند به توافق رسیدند.

منطقه شنگن چطور کار می کند؟

این می تواند یک روند طولانی و آهسته برای از بین بردن مرزها باشد،حتی پس از اینکه توافق کردند این کار را انجام دهند.

شنگن شروع به کار کرد زیرا سه کشور از پنج امضاکننده اصلی – بلژیک ، هلند و لوکزامبورگ ، کنترل های مرزی مشترک را لغو کرده بودند.

در مرحله اول،در میان امضا کنندگان اصلی منطقه شنگن،یک صفحه ویزای سبز ایجاد شده است که امکان بررسی سریع تصویری روی شیشه های اتومبیل را فراهم می کند و زمان عبور از مرزها را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

قدم بعدی کنوانسیون شینگن سال ۱۹۹۰ بود که زمینه را برای لغو همه کنترل های مرزی بین کشورهای منطقه شنگن فراهم کرد. این موضوع سرانجام در سال ۱۹۹۵ اجرا شد.

در سال ۱۹۹۷ ، تمام اعضای اتحادیه اروپا (با دو استثناء قابل توجه) به عنوان بخشی از شنگن ثبت نام کرده بودند.

وجود اتحادیه گذرنامه نوردیک به طور مؤثر به معنای این بود که نروژ و ایسلند به هر حال عضو شنگن عضو حقوقی باشند. به همین ترتیب ، این امر منطقی بود که این ترتیب را رسمیت بخشیده و به عضویت رسمی موافقت کنیم.نروژ و ایسلند دو عضو اول غیر عضو اتحادیه اروپا در حوزه شنگن بودند.

امروزه چهار کشور به عنوان لیختن اشتاین و سوئیس – دو عضو دیگر EFTA – سرانجام پیوستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن